Достапни линкови

Литванија одбележува 20 години од осамостојувањето


Прославата во Вилниус
Литванија денеска ја одбележува дваесетгодишнината од обидот на Советскиот Сојуз да ја спречи независноста на земјата. Поранешниот литвански лидер Витаутас Ландсбергис на маморијалната церемонија во Парламентот изјави дека доколку Литванија се предала мапата на Европа денес би изгледала поинаку.
Низ земјата беа поставени свеќи на домовите и јавните згради во чест на загинатаите и повредените при нападот на советските сили на зградата на националнотот радио и телевизија во Вилниус, како и на гробиштата каде што се закопани жртвите.
XS
SM
MD
LG