Достапни линкови

Катемерини-нема напредок во спорот за името


Посредникот за името Метју Нимиц
Честите средби меѓу премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу немаат ефект, бидејќи не бил остварен суштински напредок во преговорите за името, објави грчкиот весник Катимерини. Елефтеротипија пак соопштува дека се додека не биде пронајден компромис Грција ќе ја блокира евроатланската интеграција на Македонија.
Според грчките медиуми средбата во Њујорк на претставниците на двете земји со посредникот Метју Нимиц ќе биде по долга стагнација на преговарачкиот процес.
XS
SM
MD
LG