Достапни линкови

Кина нема да ги посети нуклеарните капацитети на Иран


Фабрика за збогатување ураниум во близина на Техеран
Кина соопшти дека најверојатно нема да ја прифати понудата на Иран да ги посети нуклеарните капацитети на земјата. Иран ги покани само Кина, Русија и Унгарија која престедава со ЕУ, но не и САД, Британија, Франција и Германија, кои се дел од разговорите со земјата за нејзината контровезна нуклеарна програма.ЕУ претходно ја одби понудата.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека го поздравува гестот на Иран, но таквите посети не би можеле да ги заменат редовните инспекции од Меѓународната агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG