Достапни линкови

Судан - над 60 насто излезност на референдумот за независност


Поранешниот американски претседател Џими Картер, кој го набљудува референдумот за независност на Јужен Судан, изјави дека над 60 насто луѓе гласале што е доволно за валидност. Тој исто така верува дека меѓународните стандарди ке бидат исполнети.
Се очекува мнозинството да биде за отцепување од северниот дел на Судан, а референдумот е резултат на мировниот договор од 2005 година со кој заврши војната меѓу муслиманскиот север и претежно христијанскиот југ на земјата.
XS
SM
MD
LG