Достапни линкови

Ештон повика на преговори во Либан за решавање на кризата


Катрин Ештон
Еврокомесарката за надворешна политика Катрин Ештон денеска упати повик за преговори за решавање на политичката криза во Либан. Либанската влада падна по оставката на 11 министри на шиитската партија Хизбала и на нивни сојузници.
Тензиите ги предизвика истрагата на Обединетите Нации за убиството на премиерот Рафик Харири и шпекулациите дека зад тоа стојат членови на Хизбала.
XS
SM
MD
LG