Достапни линкови

Единаесет министри во Либан дадоа оставка


Знамето на Хизбалах
Единаесет министри од либанското движење Хизбалах и нивните политички сојузници поднесоа оставка и побараа од претседателот Мишел Сулејман да формира нова влада. На движењето му беа потребни третина од 30 членови на кабинетот да падне владата на премиерот Саад Харири.
Членовите на движењето се заканија дека ќе ја саботираат владата, поради истрагата за убиството на поранешниот премиер Рафик Харири во која според извештаите се потенцира дека Хизбалах е виновен.
XS
SM
MD
LG