Достапни линкови

Судир на полицијата и демонстрантите во Тунис


Протестите во Тунис во декември
Безбедносните сили на Тунис употребиле солзавец за да ги растераат стотиците демонстранти во центарот на главниот град Тунис. За време на настанот немало повредени или жртви, но според медиумите во јужниот дел на земјата загинале две лица, кога полицијата отворила оган кон демонстрантите.
Претседателот на Тунис Зине Ал Абидине Бен Али претходно изјави дека поради насилните протести му дал отказ на министерот за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG