Достапни линкови

Петиција во Скопје против извештајот на Марти за Косово


Дик Марти
Во организација на ветераните на ОНА денеска во близина на споменикот на Скендербег во Скопје започна собирањето на потписи против пратеникот на Парламентарното собрание на Советот на Европа Дик Марти. Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми изјави дека ја подржува петицијата, бидејќи извештајот на Марти содржи дезинформации.
На петицијата веќе се потпишаа министри, градоначалници и партеници од ДУИ, како и припадници на здруженијата на ветерани на ОНА.
XS
SM
MD
LG