Достапни линкови

Над 60 насто гласале на референдумот во јужен Судан


На референдумот во јужен Судан за негово отцепување од другиот дел на земјата излегле повеќе од 60 проценти од граѓаните со право на глас. Тоа всушност е најниската граница за да може референдумот да биде валиден. Се очекува југот на Судан кој е богат со нафта да реши да се оддели од северниот дел на земјата. Овие два дела водеа 20 годишна граѓанска војна во која загинаа околу два милиона луѓе. Војната беше завршена во 2005 година со мировна спогодба. Во суданскиот регион Дарфур во 2003 година дојде до конфликти во кои загинаа над 300 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG