Достапни линкови

Завршува посетата на Гејтс на Кина


Роберт Гејтс и Ху Џинтао
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс го посети кинескиот нуклеарен команден центар, во последниот ден од посетата на оваа земја. Престојот на Гејтс во Пекинг беше со цел да се поттикнат поблиски воени врски меѓу двете сили, пред посетата на кинескиот претседател Ху Џинтао на Вашингтон, предвидена за наредната недела. Инаку, за време на средбите на Гејтс со Ху и другите највисоки преставници, медиумите во таа земја објавија фотографии на првиот кинески борбен авион „невидлив“ за радари.
XS
SM
MD
LG