Достапни линкови

САД и Русија - договорена нуклеарна соработка


Денеска стапува во сила договорот меѓу Соединетите Држави и Русија за соработка во областа на цивилната нуклеарна енергија. Според договорот Вашингтон и Москва ќе разменуваат технологија за нуклеарна енергија и ќе имаат поблиска соработка во борбата против ширењето на нуклеарното оружје. Овој договор беше потпишан уште во 2008-ма година, но неговата примена досега беше одложувана.
XS
SM
MD
LG