Достапни линкови

Гејтс во посета на Кина


Роберт Гејтс и Лианг Гангли
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс се состана со кинескиот претседател Ху Џинтао во Пекинг. Гејтс е во Кина во обид да ги поправи американскиот воени контакти со
Кина, кои Пекинг ги прекина минатата година во знак на протест, откако САД му продадоа оружје на Тајван. Вчера Гејтс и неговиот кинески колега Лианг Гангли се согласиле дека посилните воени врски се потребни за да се избегнат погрешните чекори меѓу двете светски сили.
Меѓутоа, кинеските државни медиуми велат дека посета на Гејтс не може да ја надмине длабоката воена недоверба меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG