Достапни линкови

Во Ерменија откриена најстарата винарска визба


Во Ерменијa во една пештера е откриенa најстарата винарската визба. Во пештерата се пронајдени садови за производство на вино, како и чаши за пиење кои датираат пред околу 6.000 години пред нашата ера. Во таа ерменска област беше откриен и најстариот кожен чевел кој датира од 5.500 година пред нашата ера.
XS
SM
MD
LG