Достапни линкови

Косор бара објаснување од Србија за апсењето на Пурдан


Јадранка Косор
Хрватската премиерка Јадранка Косор побара од Србија итно да се изјасни за апсењето на еден од борците за независност на земјата за време на војната. Томислав Пурдан бил уапсен на границата меѓу БИХ и Хрватска на 5 јануари, под обвинение за злосторство против етничките Срби во 1991 година во Вуковар.
Косор изјави дека за случајот ќе разговара и со српскиот претседател Борис Тадиќ.
XS
SM
MD
LG