Достапни линкови

Немцов поднесе тужба до Европскиот суд за човекови права


Борис Немцов на новогодишните протести
Рускиот опозициски лидер Борис Немцов поднесе тужба до Европскиот суд за човекови права во врска со неговото апсење за време на протстите на партијата на Нова година. Немцов во минатата недела беше осуден од московскиот суд на затворска казна од 15 дена без претходно да биде закажно сослушување за случајот.
Три други припадници на опозицијата исто така беа осудени на 5 до 10 дена затвор, поради повик за почитување на една член од уставот во кој се гарантира слободата на здружување.
XS
SM
MD
LG