Достапни линкови

Папата бара заштита за христијаните


Папата Бенедикт 16 побара денеска од владите да им обезбедат на христијаните да ја практикуваат верата без да бидат подложени на дискриминација и насилство.
Папата во својот говор наменет за амбасадорите во Ватикан се осврна на неодамнешните напади на христијаните во Египет, Ирак и Нигерија и побара од владите да преземат активни мерки во спроведување на законот за заштита на религиозните малцинства.
XS
SM
MD
LG