Достапни линкови

Немири во северниот дел на Африка


Тензии се шират во северниот дел на Африканскиот континент поради сиромаштијата и невработеноста. Според официјални извештаи, четиринаесетмина загинале во Тунис во судирите меѓу полицијата и граѓаните. Властите ги обвинуваат екстрмистите за инцидентите. Оние кои учествуваат, пак, велат дека протестите се мотивирани од недостатокот на работни места за младите. Двајца загинале во Алжир а стотина се повредени во немирите предизвикани од растот на цените на храната.
XS
SM
MD
LG