Достапни линкови

Извозот од Кина и понатаму расте


Извозот од Кина и понатаму расте, но со поспоро темпо. Како што покажуваат официјалните податоци, извозот на Кина пораснал за близу 18 проценти во Декември. Тоа претставува намалување во споредба со ноемврискиот извоз чиј раст се процени на околу 34 отсто. Економските аналитичари сметаат дека ноемврискиот раст се должи на зголемената побарувачка од западните земји пред новогодишните и божиќните празници.
XS
SM
MD
LG