Достапни линкови

Протести во Пакистан за подршка на закон против навреда на исламот


Салман Ташир
Десетици илјади демонстранти денеска протестираа во најголемиот пакистански град Карачи. Тие бараат да не се промени законот во земјата со кој луѓето кои го навредуваат исламот можат да бидат осудени на затворска казна.
Пред неколку дена градоначалникот на покраината Панџаб Салман Таџир беше убиен од неговиот телохранител, бидејќи се залагаше за укинување на законот. Муслиманските групи го подржаа телохранителот Мумтаз Кадри и ја користат смрта на Ташир за да ги предупредат другите да не се противат на легислативата.
XS
SM
MD
LG