Достапни линкови

Тутунарите повторно протестираат


Откуп на тутунот во Прилеп
Тутунопроизводителите денеска го блокираа железничкиот премин кај Гостиражни и патот кај селото Дебреште и Долнени. Протестите според штрајкувачкиот одбор ќе траат до 19 часот и барањата како што изјави Сашо Јордановски им се едноставни и нема да остапат од нив. Тие се протестираа се додека не добијат пари за вложениот труд.
Сојузот на тутунски здруженија соопшти дека откупувачите и натаму си играа со тутунопроизводителите. Претседателот на сојузот Данчо Милески очекува утре фирмите да почнат со поинтезивен откуп и бара да се тргнат блокадите за откупвачите да стигнат на пунктовите.
XS
SM
MD
LG