Достапни линкови

Република Српска слави 19 години од создавањето


Република Српска денеска ја одбележува деветнаесет годишнината од усвојувањето на декларацијата за создавање на босанскиот ентитет од страна на Собранието на српскиот народ во БИХ. Со Дејтонскиот мировен договор и со потпишувањето на примирјето во Париз на 14 декември во 1995 година беше ставен крај на конфликтот во БИХ и во уставот на земјата стои дека таа се состои од два рамноправни ентитета Република Српска и федерацијата БИХ.
XS
SM
MD
LG