Достапни линкови

Клинтон во посета на земјите од Арапскиот Залив


Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ја започна посетата на земјите од Арапскиот залив. За време на нејзиното пет дневно патување таа ќе ги посети Соединетите Арапски Емирати, Оман и Катар.
Клинтон најверојатно ќе бара од земјите да го зголемат притисокот врз Иран поради неговата контровезна нуклеарна програма, како и поголема соработка со американските претставници во Ирак. Се очекува таа да побара подршка и за мировните преговори меѓу Израел и Палестина.
XS
SM
MD
LG