Достапни линкови

Во Аризона е застрелана Конгресменката Гифордс


U.S. -- Gabrielle Giffords 08Jan2011
Габриела Гифордс член на Конгресот на САД е фатално застрелана на јавен настан во Туксон - Аризона. Гифордс беше членка на Демократската Партија на Претседателот Барак Обама
Во нападот на јавен собир пред супер маркет беа убиени уште 6, а повредени 9 лица,
Полицијата привела едно осомничено лице на околу 20 годишна возраст.
Според американските медиуми, напаѓачот отворил оган врз масата насобрани луѓе. Убиената политичарка била домaќин на собирот - „Конгрес во вашето место“.

.
XS
SM
MD
LG