Достапни линкови

ЕУ-референдумот во Судан ќе донесе мир во земјата


Плакат за референдумот во Судан
Шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон изјави денеска дека утрешното одржување на референдум во Судан во кој граѓаните ќе треба да се изјаснат дали се за независност на јужниот дел е од големо значење за одржување на мирот на земјата.
Во јужен Судан претежно живее африканско население, а северениот дел е со доминатно муслиманско и арапско население. Референдумот ќе биде надгледуван од голем број на набљудувачи од ЕУ.
XS
SM
MD
LG