Достапни линкови

Протести во Алжир


Во Алжир втор ден по ред траат протестите на граѓаните кои се незадоволни од високите цени на храната и високиот процент на невработеност во земјата. Тие при демонстрациите започнале да ги ограбуваат продавниците, да палат гуми и да ги уништуваат знаковите на улиците. Над населбата Баб Ел Уед во која во поголемиот дел живее работничката класа кружеле хелихоптери и полицијата ги блокирала патиштата за да не се прошират нередите низ градот.
XS
SM
MD
LG