Достапни линкови

Русија ќе и помага на Монголија да ги зголеми резервите на ураниум


Дмитри Медведев
Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска потпиша закон за формирање на заедничка компанија за ураниум со Монголија. Компанијата е со цел се развие монголското поле Дорнод со резерви на најмалку 28 илјади тони ураниум.
Руската државна нуклеарна компанија Росатом исто така се заложи да и помогне на Монголија во инфраструктурата со изградба на нови железнички линии, а со тоа и да и го олесни функционирањето на Дорнод.
XS
SM
MD
LG