Достапни линкови

Јолевски-Македонија подготвена за разговори за името


Македонскиот амбасадор во САД, Зоран Јолевски изјави дека Македонија е подготвена да започне нови разговори за пронаоѓање на заемно прифатливо решение за проблемот со името со Грција со кое ќе се заштити идентитетот и дигнитетот на македонскиот народ.
Јолевски во интервјуто за Гласот на Америка додаде дека е подготвен во секое време и на било кое место да се сретне со медијаторот Метју Нимиц и претставникот на Грција, Адемантиос Василакис.
XS
SM
MD
LG