Достапни линкови

Бугарија и Романија во Шенген зоната во октомври?


Унгарскиот министер за внатрешни работи Шандор Пинтер изјави дека Романија и Бугарија нема да влезат во шенген зоната на планираниот датум на 31 март годинава. Според Пинтер чија земја го презеде претседавањето со ЕУ двете земји мора да исполнат уште неколку задачи, кои ќе бидат тие ќе се знае во јуни, а најбрзиот рок за членство на Бугарија и Романија би бил во октомври.
XS
SM
MD
LG