Достапни линкови

Ќе се конституираат двата дома на Конгресот


Зградата на американскиот Конгрес
Денеска во Вашингтон ќе бидат одржани конститутивни седници на двата дома на американскиот Конгрес. Републиканската партија и формално ќе го преземе мнозинството во долниот, Претставнички Дом, откако се избори за тоа на изборите во ноември минатата година. За разлика од 435- члениот долен дом, во горниот, Сенатот, во кој има 100 членови, мнозинството го задржа Демократската партија.
XS
SM
MD
LG