Достапни линкови

САД се против референдум за нов мандат на Назабаев


Нурсултан Назабаев
САД соопштија дека се против одржување на референдум во Казахстан со кој би му се продолжил мандадот на претседателот Нурсултан Назабаев, бидејќи со тоа ќе биде направен чекор назад на демократијата во земјата. Во соопштението е наведено и дека американската влада смета дека е од витално значење граѓаните и властите во Казахстан да ги почитуваат нивните меѓународни обврски.
XS
SM
MD
LG