Достапни линкови

Иранскиот нуклеарен научник Амири е во затвор


Свечен дочек на иранскиот нуклеарен научник Шахрам Амири, 15 јули2010
Иранска невладина организација за заштита на човекови права соопшти дека нуклерниот физичар Шахрам Амири, кој по „бегството од САД“ беше пречекан како херој во неговата земја, е во затвор во Техеран. Организацијата на својата интернет страница иранбрифинг.нет обајви дека Амири по неговото враќање во Иран прво бил сместен во безбедна куќа, па преместен во затвор во Техеран каде бил тепан.
Амири се врати во Иран во јули 2010 тата година. Тој тогаш тврдеше дека бил киднапипан од американски тајни агенти на ЦИА и испрашуван за иранската нулеарна програма. Американските власти на овие тврдења одговорија дека Амири доброволно соработувал со нив и бил платен 5 милиони долари.
XS
SM
MD
LG