Достапни линкови

Груевски оптимист за економијата во 2011


Премиерот Никола Груевски
Македонскиот премиер Никола Груевски денеска изјави дека економските очекувања годинава се пооптимистички од минатата година и дека тоа се должи со намалувањето на негативните ефекти од глобалната економска криза. Тој додаде дека намалувањето на каматните стапки, зголемувањата на девизните резерви, и последните показатели од растот на бруто домашниот производ во третиот кавртал на 2010 та покажуваат дека може да се очекува висок економски раст од 3,5 проценти.
XS
SM
MD
LG