Достапни линкови

Литванија од денеска претседава со ОБСЕ


Конференцијата на ОБСЕ во Астана
Литванија денеска го презема претседавањето со Организацијата за европска безбедност и соработка.
Министерот за надворешни работи Аудрониус Азубалис денеска изјави дека ќе се фокусираат врз справување со внатрешните и надворешните безбедносни закани за членките на организацијата, врз јакнење на демократијата, заштита на човековите права и слобода на медиумите.
Тој оцени дека соработката со сите регионални организации е од витално значење за решавање на конфликтите во нестабилните области.
XS
SM
MD
LG