Достапни линкови

Уапсени се опозициски политичари во Москва


Руската опозиција го осуди апсењето на еден од проминетните критичари на Кремљ Борис Немцов. Поранешниот заменик премиер Немцов е осуден на 15 дена затвор поради пружање отпор при апсењето на новогодишните протести во Москва. Покрај него се уапсени и тројца опозициски политичари кои исто така ќе останат од 5 до 15 дена во затвор.Опозицијата смета дека апсењето е политички мотивирано и побараа уапсените итно да бидат ослободени.
XS
SM
MD
LG