Достапни линкови

Авиони доставуваат помош во поплавените делови од Австралија


Водата го однела и знакот кој преупредува од поплави
Воени авиони доставуваат помош во еден град во североисточниот дел на Австралија, кој полека тоне под вода по големите поплави. Поројните дождови предизвикаа рекордно зголемување на нивото на реките во државата Квинленд. Досега во поплавите животот го изгуби една жена, а штетите од поплавите се проценуваат на повеќе од 1 милијарда долари. На некои места водата достигнува и до 9 метри и се очекува да се зголемува и понатаму.
XS
SM
MD
LG