Достапни линкови

Нетанјаху подготвен за директни преговори со Абас


Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху изјави дека е подготвен да почнат тет-а тет преговори со палестинскиот претседател се додека не постигнат мировен договор. Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека Израел треба да ја прекине изградбата на спорната еврејска населба пред да продолжат со преговори. Нетанјаху го отфрли тоа барање, но истакна дека е подготвен да разговара со Абас за сите прашања. Абас смета дека може да се постигне договор во рок од два месеца само ако Израел е сериозен.
XS
SM
MD
LG