Достапни линкови

Стапи на сила законот за забрането пушење во Шпанија


Во Шпанија денеска стапи на сила Законот за забрана на пушењето во затворени јавни места. Забрането е пушење цигари и во барововите и рестораните. Здружението на хотелиерите и рестораните во Шпанија предупредуваат на пад на прометот од 10 отсто и укинување на десетици илјади работни места. Шпанската Влада тврди дека слични закони во Европа не ја довеле во прашање работата на угостителските објекти.
Во Шпанија речиси третина од населението се пушачи.
XS
SM
MD
LG