Достапни линкови

Тимошенко на десетчасовен распит


Повеќе од десет часа траеше распитот на поранешниот премиер на Украина Јулуја Тимошенко во врска со наводната злоупотеба на нејзината службена должност. Украинските медиуми јавија дека испрашувањето на екс-премиерот почнало вчера попладне а завршило утрово на полноќ. Тумошенко се товари со обвиненија за наводно нелегално пренаменување на сретства од буџетот. Американската влада во Киев вчера изрази загриженост за, како што соопштија „селективното или политичко мотивираното“ кривично гонење на приврзаници на претходната украинска влада.
XS
SM
MD
LG