Достапни линкови

Проблеми од поплавите во Австралија


Австралиските власти соопштија дека површината зафатена од поплавите во земјата е поголема од териториите на Франција и Германија заедно. Во најлошите поплави на континентот, повеќе од 200.000 луѓе се изолирани или евакуирани од 22 населени места. Поплавите се предизвикани од интензивните врнежи кои ја зафатија Австралија во изминативе две недели.
XS
SM
MD
LG