Достапни линкови

Тачи го спореди извештајот на Марти со пропагандата на Гебелс


Косовскиот премиер Хашим Тачи во денешното интервју за швајцарски весник изјави дека извештајот на известувачот за Советот на Европа Дик Марти за трговија со органи во Косово потсетува на нацистичката пропаганда на Јозеф Гебелс. Тачи изрази жалење што извештајот не содржи докази и оцени дека станува збор за политичка одмазда. Тој додаде дека извештајот е обид за „криминализирање на борбата за ослободување од српската репресивна политика“.
XS
SM
MD
LG