Достапни линкови

Покренати обвиненија за белоруските опозициски кандидати


Протести на опозицијата во Белорусија
Белоруските власти покренаа обвиненија за некои од опозициските кандидати, кои беа уапсени за време на протестите, против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко. Нивните адвокати соопштија дека најмалку четворица од седумте затворени членови на опозицијата, формално се обвинети за организирање на протестите.
XS
SM
MD
LG