Достапни линкови

Претседателот на Брегот Слонова Коска го одби ултиматумот


Западноафриканските лидери не успеаа да го убедат актуелниот претседател на Брегот на Слонова Коска Лаурент Гбагбо да се повлече од функцијата и да му ја отстапи на меѓународно признатиот претседетел Аласан Оутаба јавуваат новинските агенции. Претседателите на Бенин, Капе Верде и на Сиера Леоне го предупредиле Гбагбо дека е можна воена интервенција доколку не се повлече по мирен пат. Еден од советниците на Гбагбо во анонимна изјава за новинска агенција тврди дека западноафриканските лиедери се дел од „меѓународниот заговор против Гбагбо“.
XS
SM
MD
LG