Достапни линкови

Медведев отпушти високи функционери


Рускиот претседател Дмитри Медведев отпушти од работа двајца виски функционери во руската вселенска агенција поради неуспехот при лансирање на сателит што подоцна создаде пречки во навигациониот систем. Станува збор за грешка во пресметките која резултираше со загуба на вкупно три сателити. Неуспешното лансирање на сателитот на 5 ти декември ги наруши напорите на Русија да создаде ривал на америсканкиот глобален систем за позиционирање.
XS
SM
MD
LG