Достапни линкови

Милошоски:Можна е средба на претставниците на Македонија и Грција со Нимиц


Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски
Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски денеска изјави дека во наредната година очекува интезивирање на активностите на посредникот во спорот со името Метју Нимиц. Тој додаде дека е можно во наредните неколку денови Нимиц да ги покани на разговор претставниците на Македонија и Грција , Зоран Јолевски и Адаматиос Василакис. Милошоски се надева дека за време на унгарското претседателствување со ЕУ, Европската Комсија повторно ќе го разгледа прашањето за одредување датум за почеток на пристапни преговори на Македонија. Тој ја оцени 2010та година како солидна година на дипломатски план.
XS
SM
MD
LG