Достапни линкови

Лаос депортираше 7 етнички ујгури во Кина


Радио Слободна Азија денеска јави дека Лаос депортирал седум Ујгури кои избегаа од Кина, кога во земјата избувнаа етнички насилства минатата година.
Тоа предизвикува загриженост за нивната безбедност во Кина, каде над сто луѓе загинаа во етничките немирите минатото лето во северозападната провинција Синџијанг, каде живеат Ујгурите кои се муслимани од етничко турско потекло.
XS
SM
MD
LG