Достапни линкови

Сомалиските пирати киднапираа германски брод


Поморските сили на Европската Унија соопштија дека сомалиски пирати денеска киднапираале германски танкер со осум членови екипаж.Бродот што превезувал нафта од Обединетите Арапски Емирати за Грција, е киднапиран на околу 280 километри североисточно од пристаништето во Оман.Екипажот е составен од седум Филипинци и еден Романец.Претходно сомалиските пирати ослободија еден германски танкер со 22 членови екипаж откако им беше исплатен откуп од 5,5 милиони долари.
XS
SM
MD
LG