Достапни линкови

Шпанија очекува дела од ЕТА а не само ветувања


Шпанскиот министер за внатрешни работи Афредо Перез Рубалкаба го оцени како празни ветувања изјавите на затворениот баскиски лидер на екстремистичка група Ета Арналдо Отеги. Отеги во интервју за „ Wall Street Jurnal“ изјави дека Ета е подготвена за прекин на насилството и и барање на независност на мирен начин. Министерот Рубалкаба изјави дека сака да види дела од екстремистичката организација а не само ветувања.
XS
SM
MD
LG