Достапни линкови

Нетенјаху:Израел нема да и се извини на Турција


Бенјамин Нетенјаху, Хилари Клинтон и Махмуд Абас
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во интервју за израелската телевизија Канал 10 изјави дека Израел нема да и се извини на Турција за смртта на турските државјани кои загинаа при израелскиот напад врз флотилата која се обидуваше да однесе помош за Појасот Газа. Изрелскиот премиер рече дека Изрел е спремен да изрази жалење за смртта на луѓето, но сепак израелските војници дејствувале соодветно на ситуацијата, и не треба да се изведат на судење пред меѓународните судови. Односите меѓу Турција и Израел се влошија по настанот од 31 мај. Оттогаш преставници од двете земји се обидуваат да ги надминат несогласувањата и да ги подобрат односите.
XS
SM
MD
LG