Достапни линкови

Путин и Медведев не се согласуваат околу мерките за етничките тензии


Дмитри Медведев и Владимир Путин
Рускиот претседател Дмитри Медведев и премиерот Владимир Путин присуствуваа на владин состанокот во Кремљ каде разговараа за етничките тензии во земјата. Путин изјави дека советскиот модел може да биде пример за пријателски односи на етничките групи. Медведед ја одби сугестијата затоа што како што вели Советскиот совет е држава која беше основана на ригидна идеологија и изјави дека е потребен нов пристап кон проблемите. Состанокот следува по меѓуетничките судири на 11 декември . Тензиите меѓу Путин и Медведев хи хранат ашпекилациите за битка за нивна кандидатура на претседателските избори во 2012 година.
XS
SM
MD
LG