Достапни линкови

Косор најави реконструкција на Влада


Јадранка Косор
Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска во Загреб најави реконструкција на Владата, пред изборите кои треба да се оддржат кон крајот на 2011-та година. Косор изјави дека главната идеа е да се зацврсти оној дел од тимот што ќе треба да го понесе товарот од спроведувањето на економските реформи и да ги заврши преговорите со Европската Унија. Таа додаде дека ќе бидат сменети четворица министри од кабинетот што таа го наследи од поранешниот премиер Иво Санадер кој во минатата година си поднесе оставка и сега е под истрага за корупција.
XS
SM
MD
LG